Pro Vege vauhdittaa ruokajärjestelmän muutosta

Blogi

Suomeen on perustettu kasvipohjaisen ruuan yhdistys Pro Vege, jonka missiona on edistää kasvipohjaisen ruuan kehitystä ja kasvua. MeEat Food Tech on mukana yhdistyksessä perustajajäsenenä ja innoissaan uuden yhdistyksen tuomista mahdollisuuksista kehittää kasvipohjaisen ruuan asemaa ja houkuttelevuutta Suomessa. Torstaina 16.11.2023 perustetussa Pro Vege yhdistyksessä on mukana elintarvikealan yrityksiä sekä muita toimijoita kuten Suomen suurimmat päivittäistavaraketjut K-ryhmä, SOK ja Lidl.

”Oli historiallista olla mukana perustamassa kasvipohjaisen ruuan tulevaisuutta ajavaa yhdistystä. Tämä on iso askel kasvipohjaisen ruokamurroksen edistämiseksi”, kommentoi MeEat Food Techin kategoriapäällikkö Janna Oksanen, joka valittiin tuoreen yhdistyksen hallitukseen. 

Yhdistys haluaa tuoda esiin ruokajärjestelmämme kytkeytymisen ilmastonmuutokseen, luontokatoon, ruokakulttuuriin ja terveyskysymyksiin. Toiminnan tavoitteena on tehdä kasvipohjaisesta ruuasta houkuttelevaa mahdollisimman monelle.

Yhdistyksen kahdeksantoista perustajajäsentä ovat Food Farm Oy, K-ryhmä, Kotipizza group, Lidl Suomi Ky, Lipasu Oy, MeEat Food Tech Oy, Mö Foods Oy, Nordic Umami Company Oy, Oy Oatly Ab, Oy Soya Ab, Porlammin meijeri, Raisio Oyj, SOK, Tmi Jukka Kajan, Virna Food Radecon Oy, Vöner Oy, WWF Suomi ja Ylva Palvelut Oy.